Tarcza 6.0 – co nowego dla pracodawców?
Po raz kolejny powracamy do omawianego już przez nas tematu tzw. „Tarczy antykryzysowej” – tym razem w wersji 6.0., a więc ustawy z dnia 9 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 2255), która została ogłoszona w Dzienniku Ustaw w wtorek 15.12.2020 r.
Ustawodawca wprowadził w ten sposób m.in. szereg finansowych instrumentów pomocowych dla przedsiębiorców dotkniętych pandemią COVID-19, jak również inne rozwiązania prawne – w tym również istotne dla pracodawców, które pokrótce wskazujemy poniżej.
Zmiana przepisów w zakresie badań profilaktycznych pracowników
Na mocy ww. nowelizacji został przedłużony dotychczasowy 60-dniowy termin na wykonanie zawieszonych czasowo badań okresowych pracowników do 180 dni po odwołaniu stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego.
Do 180 dni po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii został również przedłużony termin ważności orzeczeń z badań wstępnych i kontrolnych wydanych przez lekarza innego niż lekarz medycyny pracy (wcześniej ważność tych badań wyniosła 30 dni po odwołaniu ww. stanów).
Dodatkowo, w trakcie obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego, wprowadzono możliwość rezygnacji z wykonywania badań wstępnych w przypadku osoby zatrudnianej na stanowisku pracy innym niż administracyjno-biurowe:
- jeśli jest przyjmowana ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 180 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą,
- jeśli jest przyjmowana do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 180 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli posiada aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.
Dotychczas terminy te wynosiły 30 dni.
W trakcie obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby zatrudniane na stanowisko administracyjno-biurowe, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i pracodawca stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy.
W ww. zakresie nowe przepisy obowiązują od dnia 16.12.2020 r. Nadto orzeczenia lekarskie wydane w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich, których ważność upłynęła po dniu 7 marca 2020 r., zachowują ważność, nie dłużej jednak niż do upływu 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
W tym zakresie zmiana przepisów weszła w życie w dniu 16.12.2020 r. z mocą od dnia 08.03.2020 r.
Pomoc dla przedsiębiorców, którzy prowadzą wskazaną w przepisach działalność gospodarczą o określonych w tarczy kodach PKD i którzy odnotowali określony spadek przychodów
- Możliwość uzyskania świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników, które wynosi miesięcznie 2.000 zł do wynagrodzenia jednego pracownika (z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy). Dofinansowanie przysługuje przez łączny okres 3 miesięcy kalendarzowych, przypadających od miesiąca złożenia wniosku. W okresie objętym dofinansowaniem pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikom z przyczyn niedotyczących pracownika, pod rygorem zwrotu dofinansowania. Powyższe przepisy wchodzą w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia.
- Możliwość uzyskania dodatkowego świadczenia postojowego dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą o określonych kodach PKD wskazanych w Tarczy, które skorzystały już wcześniej ze świadczenia postojowego, jeżeli wystąpił określony w przepisach poziom spadku przychodów z tej działalności. Powyższe przepisy wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
- Możliwość udzielenia przez starostę jednorazowej dotacji ze środków Funduszu Pracy na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy i małemu przedsiębiorcy w kwocie do wysokości 5.000 zł. Powyższe przepisy wchodzą w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia.
- Zwolnienie z obowiązku opłacenia należnych składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenia zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należnych za okres – w zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej określonej odpowiednimi kodami PKD – od 01.07.2020 r. do 30.09.2020 r. (przedmiotowe przepisy weszły w życie w dniu 16.12.2020 r.) lub za okres od 01.11.2020 r. do 30.11.2020 r. (w tym zakresie wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia).
Pomoc dla osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych o określonych kategoriach działalności
- Możliwość uzyskania jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego na wniosek osoby wykonującej umowę agencyjną, umowę zlecenia albo inną umowę o świadczenie usług albo umowę o dzieło w określonych w Tarczy kategoriach działalności (m.in. z tytułu działalności twórczej, artystycznej, technicznej, czy też w zakresie architektury), jeśli nie posiada ona innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Powyższe przepisy wchodzą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
- Zwolnienie przez ZUS zleceniodawcy (osoby wykonującej umowę agencyjną albo inną umowę o świadczenie usług), wykonującego umowę w określonych w Tarczy kategoriach działalności (m.in. z tytułu działalności twórczej, artystycznej, technicznej, czy też w zakresie architektury), z obowiązku obliczania, potrącania z dochodu zleceniobiorcy i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, należnych z tytułu wykonywania tej umowy zlecenia za okres od dnia 01.01.2021 r. do dnia 30.04.2021 r. Warto mieć na względzie, iż wniosek ten może złożyć zleceniobiorca, z którym umowa zostanie zawarta w okresie od 01.01.2021 r. do 31.03.2021 r. oraz który uzyska przychody do określonej w Tarczy wysokości. W ww. zakresie nowe przepisy obowiązują od dnia 16.12.2020 r.
Zmiana terminu końcowego na uzyskanie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników
Wnioski o przyznanie świadczeń na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, o których mowa w art. 15g, art. 15ga i art. 15gg, mogą być składane do dnia 10.06.2021 r., natomiast dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników, o których mowa w art. 15g, art. 15ga i art. 15gg, może być udzielane do dnia 30.06.2021 r.
17.12.2020