L4 z powodu wypalenia zawodowego
Od 1 stycznia 2022 r. wypalenie zawodowe będzie oficjalną jednostką chorobową na liście Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11). Oznacza to, że od początku przyszłego roku wypalenie zawodowe będzie podstawą do uzyskania zwolnienia chorobowego. Wynika to z wejścia w życie zmian zatwierdzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) już w 2019 r.
Symptomy wypalenia zawodowego
Zgodnie z informacjami podanymi przez WHO, wypalenie zawodowe charakteryzuje się:
- poczuciem wyczerpania lub wyczerpania energii;
- zwiększonym dystansem psychicznym do spraw związanych z pracą, negatywnymi odczuciami i cynizmem;
- zmniejszoną wydajnością w pracy.
Warunki uzyskania zwolnienia
Co ważne, wymienione powyżej objawy powinny być ściśle związane z pracą i pojawiać się tylko i wyłącznie w tym kontekście – bez stosowania ich do określenia doświadczeń pracownika w innych aspektach jego życia. Krótko mówiąc, z wypaleniem zawodowym mamy do czynienia w sytuacji, gdy długotrwały i silny stres ma związek bezpośrednio z wykonywaną pracą. Wówczas zdiagnozowanie wypalenia zawodowego pozwoli na wystawienie zwolnienia lekarskiego, które – zasadniczo – nie będzie różnić się od tego udzielanego w związku z innymi chorobami. Na razie jednak nie wiadomo, czy takie orzeczenie o braku zdolności do pracy będzie mógł wydać każdy lekarz, w tym lekarz pierwszego kontaktu.
Obawy pracodawców w obliczu zmian
Zmiana na liście ICD-11, która kwalifikuje wypalenie zawodowe do grupy chorób jest zdecydowanie korzystna z perspektywy pracownika. Po części może ona przynieść pozytywne skutki również dla pracodawcy, którego pracownik cierpiący na wypalenie zawodowe może wrócić po L4 z dużo większą energią i zaangażowaniem w sprawy firmy.
Jednakże dotychczasowe doświadczenia sprawiają, że pracodawcy obawiają się nadużyć w tym zakresie. Szczególnie mając na uwadze, że w okresie zwolnienia lekarskiego nie można, co do zasady, wypowiedzieć umowy o pracę. Niestety w praktyce zdarza się, że pracownicy przedłużają zwolnienia lekarskie bezpodstawnie, tym samym stawiając pracodawcę w trudnej sytuacji organizacyjnej oraz ekonomicznej. Z drugiej strony pracownicy muszą mieć również świadomość, że korzystanie ze zwolnienia lekarskiego wiąże się z wypełnianiem zaleceń i wskazówek lekarskich, zatem nie jest dopuszczalne wykonywanie innej pracy zarobkowej przez okres zwolnienia.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
W pierwszej kolejności, tak jak w przypadku innych chorób, wypaleniu zawodowemu należy i warto zapobiegać, dbając przede wszystkim o to, by pracownicy mieli zapewnioną odpowiednią równowagę między pracą a życiem prywatnym. Dobrym rozwiązaniem może okazać się przeprowadzenie w miejscu pracy ankiety w celu sprawdzenia, jak pracownicy radzą sobie ze stresem związanym z ich obowiązkami. Wyniki takich ankiet mogą być wstępem do zmian w organizacji pracy, które potencjalnie zmniejszą ryzyko pojawiania się wypalenia zawodowego wśród pracowników.
26.10.2021