21.11.2024
Wykład dra Jakuba Gołasia w ramach II Konferencji Związki zawodowe w organizacji
Zapraszamy na prelekcję dra Jakuba Gołasia na temat urlopów i zwolnień z obowiązku świadczenia pr...
czytaj więcej
Miło nam poinformować, że w ubiegłym tygodniu wygraliśmy dla Klienta z branży budowlanej proces w I instancji, dotyczący roszczeń uzupełniających z tytułu wypadku przy pracy. Sąd Okręgowy w P. oddalił w całości roszczenia członków rodziny zmarłego pracownika, które na dzień wydania wyroku opiewały na sumę niemal 1 miliona złotych.
Sprawa dotyczyła śmiertelnego wypadku, jakiemu uległ jeden z pracowników naszego Klienta w 2016 r. podczas prac dekarskich. Według powodów (rodziny zmarłego pracownika) wypadek ten był wypadkiem przy pracy i w związku z tym pracodawca powinien ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą wobec członków rodziny. Tymczasem pracodawca od początku konsekwentnie twierdził, że zdarzenia, które miały miejsce w 2016 r. nie miały w ogóle związku z pracą, gdyż wypadek wydarzył się w czasie wolnym pracownika.
Na tle tego stanu faktycznego rodzina zmarłego wystąpiła do sądu pracy – Sądu Okręgowego w P. – o ustalenie wypadku przy pracy. Jednakże sądy obu instancji prawomocnie uznały tutaj, że zdarzenie, w wyniku których pracownik zmarł nie miało w istocie związku z pracą, a więc nie był to wypadek przy pracy. Pisaliśmy o tym w sierpniu 2021 r.>
Niezależnie od tego, niemal równolegle z ww. postępowaniem o ustalenie wypadku przy pracy, toczyło się także postępowanie o zapłatę roszczeń uzupełniających z tytułu wypadku przy pracy – odszkodowania, zadośćuczynienia i renty. W tym postępowaniu sąd cywilny przeprowadził własne wnikliwe postępowanie dowodowe. Ostatecznie Sąd Okręgowy w P. także uznał, że w sprawie nie doszło do wypadku przy pracy, gdyż pracownik w dniu wypadku wykonywał prace w czasie wolnym, które były tzw. fuchą, mającą na celu zarobek we własnym zakresie dodatkowych pieniędzy, nie zaś pracą wykonywaną w ramach stosunku pracy. Z tych powodów pracodawca nie może ponosić jakiejkolwiek odpowiedzialności odszkodowawczej względem rodziny byłego pracownika.
Klienta, w ostatnim etapie tego postępowania, reprezentowała radca prawny Justyna Grzelak – Grzyb, która w Kancelarii poza sporami sądowymi, zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi m.in. wewnątrzzakładowego prawa pracy (w tym regulaminów pracy, regulacji dot. porządku i organizacji pracy, monitoringu i kontroli pracowników), zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚŚ), relacji ze związkami zawodowymi oraz Tarcz Antykryzysowych, a także zatrudniania młodocianych oraz bhp – w tym wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
27.09.2022
21.11.2024
Zapraszamy na prelekcję dra Jakuba Gołasia na temat urlopów i zwolnień z obowiązku świadczenia pr...
czytaj więcej
20.11.2024
27 listopada 2024 r. o godz. 17:00 wspólnie z Polską Siecią Naukową Prawa Pracy i Zabezpieczenia ...
czytaj więcej