16.12.2024
Michał Szuszczyński ekspertem podcastu Laboratorium Flotowe na temat prawa i bezpieczeństwa na drodze
Radca prawny Michał Szuszczyński był gościem podcastu Laboratorium Flotowe w odcinku pt. „Prawo i...
czytaj więcej
W związku ze zbliżającą się zmianą czasu z letniego na zimowy chcielibyśmy przypomnieć o kilku ważnych kwestiach z tym związanych.
Podstawę prawną zmiany czasu stanowią dwa akty prawne, tj.:
Dokonując zmiany czasu letniego na zimowy będziemy cofać zegarki z godz. 3.00 na godz. 2.00 w nocy z 28 na 29 października br. Spowoduje to, że pracownicy, którzy wykonują pracę w nocy, faktycznie przepracują wówczas jedną godzinę więcej. „Przesunięcie” zegarków wpłynie zatem na pracę pracowników:
Pracodawca będzie zobowiązany z tytułu ww. nadgodzin wypłacić wynagrodzenie powiększone o odpowiedni dodatek lub udzielić czasu wolnego. Z uwagi na fakt, że wypracowana nadgodzina przypadnie w porze nocnej, pracownikowi będzie przysługiwać (poza zasadniczym wynagrodzeniem) dodatek w wysokości 100%. Ponadto za wszystkie godziny przepracowane w porze nocnej pracownikowi będzie przysługiwał dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Odnosząc się do kwestii doby pracowniczej przypominamy, że zgodnie z art. 128 § 3 pkt 1 kp, przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Dla przykładu – gdy pracownik rozpocznie pracę o godz. 08.00 w ostatnim dniu obowiązywania czasu letniego, jego doba będzie trwać do godz. 07.00 następnego dnia, będącym pierwszym dniem obowiązywania czasu zimowego. Praca tego dnia może zatem, w naszej ocenie, rozpocząć się rozkładowo już o godz. 07.00 (mimo, że poprzedniego dnia rozpoczęła się o godz. 08.00).
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości bardzo prosimy o kontakt.
25.10.2023
16.12.2024
Radca prawny Michał Szuszczyński był gościem podcastu Laboratorium Flotowe w odcinku pt. „Prawo i...
czytaj więcej
16.12.2024
Obsługa Klientów w obszarze prawa HR immanentnie wiąże się z procesami w sądach pracy. Rocznie ma...
czytaj więcej