21.11.2024
Wykład dra Jakuba Gołasia w ramach II Konferencji Związki zawodowe w organizacji
Zapraszamy na prelekcję dra Jakuba Gołasia na temat urlopów i zwolnień z obowiązku świadczenia pr...
czytaj więcej
Mec. Michał Szuszczyński wspiera i reprezentuje naszego Klienta (polską spółkę międzynarodowego koncernu z branży motoryzacyjnej,posiadającegocentra handlowe i produkcyjne w 29 krajach świata oraz zatrudniającegołącznie ponad 152 tys. pracowników) w negocjacjach płacowych z działającą w Spółce zakładową organizacją związkową. Organizacja ta wysunęła wobec naszego Klienta liczne żądania płacowe wskazując, iż – w przypadku ich niespełnienia – w zakładzie pracy wszczęty zostanie spór zbiorowy.
Warto przy tym pamiętać, że spór zbiorowy jest „instytucją” sformalizowaną, uregulowaną w ustawie z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Ustawa ta przewiduje kolejne etapy sporu zbiorowego:
1) pierwszym etapem jest tzw. zgłoszenie sporu zbiorowego, tj. wystąpienie przedstawicieli pracowników do pracodawcy z żądaniami w sprawach, które mogą stanowić przedmiot sporu zbiorowego (nie wszystkie kwestie się bowiem do tego „nadają”), ze wskazaniem terminu na realizację tych żądań – po bezskutecznym upływie tego terminu mamy do czynienia ze sporem zbiorowym,
2) drugim etapem są rokowania, które w razie nieosiągnięcia przez strony porozumienia przekształcają się w…
3) trzeci etap sporu zbiorowego, tj. mediację – wówczas spór jest prowadzony przez strony z udziałem mediatora,
4) ewentualnym (fakultatywnym) etapem sporu zbiorowego jest arbitraż,
5) ostatnim etapem sporu zbiorowego, dopuszczalnym dopiero po wyczerpaniu ww. kroków i nieosiągnięciu w ich ramach porozumienia, jest akcja strajkowa (która dla swej legalności także musi ustawowo przewidzianym warunkom).
Przywołana ustawa reguluje także odpowiedzialność zarówno za niezgodne z prawem przeszkadzanie we wszczęciu lub prowadzeniu sporu zbiorowego, jak i za kierowanie strajkiem lub inną akcją protestacyjną zorganizowaną z naruszeniem przepisów. Co istotne, za szkody wyrządzone takim nielegalnym strajkiem lub inną akcją protestacyjną, ich organizator ponosi odpowiedzialność na zasadach określonych w kodeksie cywilnym.
16.10.2018
21.11.2024
Zapraszamy na prelekcję dra Jakuba Gołasia na temat urlopów i zwolnień z obowiązku świadczenia pr...
czytaj więcej
20.11.2024
27 listopada 2024 r. o godz. 17:00 wspólnie z Polską Siecią Naukową Prawa Pracy i Zabezpieczenia ...
czytaj więcej