21.11.2024
Wykład dra Jakuba Gołasia w ramach II Konferencji Związki zawodowe w organizacji
Zapraszamy na prelekcję dra Jakuba Gołasia na temat urlopów i zwolnień z obowiązku świadczenia pr...
czytaj więcej
Nasz dzisiejszy alert związany jest z obecną sytuacją na Ukrainie. Po wczorajszych wydarzeniach w kierunku polskiej granicy zmierza lub w najbliższym czasie będzie zmierzać ogromna ilość osób poszukujących schronienia w Polsce.
Część z tych osób ma już uregulowaną swoją sytuację pobytową w Polsce. Posiadając aktualne zezwolenie na pobyt czasowy, pobyt stały lub rezydenta długoterminowego UE mogą swobodnie przekroczyć polską granicę. Problemów z wjazdem nie będą miały również osoby posiadające paszporty biometryczne i mogące skorzystać z ruchu bezwizowego.
A co z osobami, które nie mogą skorzystać z powyższych opcji?
Mogą one wystąpić o udzielenie im ochrony na terytorium Polski poprzez nadanie statusu uchodźcy lub objęcie ochroną uzupełniającą. Aby zostać objętym ochroną należy wystąpić do komendanta oddziału Straży Granicznej albo komendanta placówki Straży Granicznej z odpowiednim wnioskiem. Wzór wniosku dostępny jest w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 4 listopada 2015 r. (link: https://cudzoziemcy.gov.pl/wp-content/uploads/2017/03/Wniosek-o-udzielenie-ochrony-miedzynarodowej.pdf). Organem, który udziela ochrony międzynarodowej jest Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Z informacji dostępnych na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, iż nie ma obecnie problemów z przekraczaniem polskiej granicy z Ukrainą. Wszystkim osobom umożliwia się wjazd do Polski. Jednakże każda z tych osób zobowiązana jest do uregulowania swojego statusu prawnego i zalegalizowania swojego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Co istotne, uzyskanie statusu uchodźcy lub objęcie ochroną międzynarodową umożliwia podjęcie pracy na terytorium Polski bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę lub rejestracji oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. Jest to informacja bardzo istotna, gdyż nasi sąsiedzi zmuszeni do opuszczenia swojego kraju muszą rozpocząć wszystko od początku w Polsce, a możliwość podjęcia pracy z pominięciem procedury legalizacyjnej na pewno im w tym pomoże.
Będziemy dla Państwa śledzić sytuację na bieżąco i informować także o ewentualnych zmianach prawnych w tym zakresie.
25.02.2022
21.11.2024
Zapraszamy na prelekcję dra Jakuba Gołasia na temat urlopów i zwolnień z obowiązku świadczenia pr...
czytaj więcej
20.11.2024
27 listopada 2024 r. o godz. 17:00 wspólnie z Polską Siecią Naukową Prawa Pracy i Zabezpieczenia ...
czytaj więcej